برندها

نسخه های کمیاب

نمونه های کمیاب     ( RARE & HARD TO FIND )

نمونه های کمیاب با دلالت مستقیم عنصر زمان بر استمرار تولید و تغییر ساختار و عناصر بصری عطریات شخصی معنا و مفهوم پیدا میکند. در گذر زمان بسیاری از نمونه های قدیمی تر تولیدشان متوقف میگردد و یا ممکن است دستخوش تغییرات ساختاری شده و یا مشمول تغییراتی در مشخصه های ظاهری، قالب و بسته بندی خود شوند. آمدن چند دسته بندی بر روند تولید و کیفیت تولیدات عطرها، شامل پدید می گردد چرخه تولید خارج شده اند یا با گذشت زمان ساختار ترکیب آنها دستخوش تغییر شده باشند که عموما این تغییرات با تغییر قالب و مشخصه های ظاهری بسته بندی همراه هستند از این حیث، میتوان عطرها را با توجه به قدمت و کیفیات تولید شده در سالهای مختلف به شش گروه اصلی تقسیم کرد. در هر دسته بندی تاثیر زمان بر دو عامل سال تولید و کیفیت کالا  میباشد.

  • نسخه های سفارشی    (SEMI BESPOKE &  BESPOKE )
  • نسخه های منقـطع     ( DISCONTINUE )               
  • نسـخه های ارجـح     ( VINTAGE )               
  • نسخه های اصلاحی    ( REFORMULATION )             
  • نسخه های جـنـبی     ( FLANKER )               
  • ویـرایــش محـدود    ( LIMITED EDITION )

نسخه های سفارشی          ( SEMI BESPOKE & BESPOKE )     

نمونه های سفارشی شامل عطریاتی هستند که بنا بر تقاضا و سلیقه مشتری توسط طراحان خبره شخصی سازی شده و منطبق با رایحه مورد علاقه مصرف کننده ایجاد میگردند. این نمونه ها اغلب با متریال طبیعی و گرانبها ساخته و پرداخته میگردند و رایحه های منحصر بفردی با توجه به شخصیت و ذایقه سفارش دهنده دارند. و بعنوان عطر امضای شخصی مورد استفاده قرار میگیرند. henry jacques و Roja Dove از جمله طراحان مشهوری هستند که این خدمات را پیشتر به اشخاص و در انحصار مشتریان حقوقی و فروشگاههای خاص ارایه کرده اند.

نسخه های منقطع               ( DISCONTINUE )                 

نسخه های منقطع شامل عطریاتی است که روند ساخت آنها از اولین سال تولید تا به امروز استمرار نداشته و در سالهای اخیر و یا پیش تر تولید آنها متوقف شده باشد. عموما کالاهایی که از مسیر تولید جدا میشوند بسته به  میزان تقاضا و تولید پیشین خود از یک تا چند سال بعد نیز در بازار فروش در دسترس خواهند بود. علت توقف تولید این نمونه ها دلایل مختلفی از جمله عدم یا محدودیت دسترسی به منابع اولیه، کاهش تقاضا، صرفه اقتصادی و یا سیاست کمپانی برای معرفی محصولات جدید را شامل می شود.

نسخه های ارجح                ( VINTAGE )                  

واژه فرانسوی VINTAGE به بهترین فصل و زمان رسیدن انگور در تاکستان اشاره دارد که محصول در بالاترین کیفیت ممکن، جهت چیدن و فرآوری می باشد. کالایی که در دو یا چند سال مختلف تولید شده باشد، خصوصا اگر تکنولوژی استخراج متریال و فرمولاسیون رایحه در این سالها بروزرسانی شده باشد. به نسخه اولیه یا قدیمی تر نسخه ارجح یا همان  VINTAGE  گفته میشود. این ارجحیت بر کیفیت بالاتر و ارزشمند تر بودن فرآوری سنتی نسخه قدیمی دلالت دارد، خواه روند تولیدکالا تا به امروز  ادامه دار بوده و یا قطع شده باشد. طبیعتا محصولات ارجحی که روند تولید آنها از سالیان قبل تا به امروز ادامه یافته است، در نسخه جدید علاوه بر کیفیت، خصوصیات دیگری از جمله فرم بطری و نوع بسته بندی نیز دستخوش تغییر شده اند.

نسخه های اصلاحی     ( REFORMULATION)          

این دسته از محصولات طی سالیان تولید بنا به دلایلی از جمله محدودیتهای تامین و استخراج مواد اولیه، تغییر کمی و کیفی منابع، سیاستهای کمپانی جهت کاهش قیمت تمام شده کالا مجدد با متریال جایگزین نظیر سازی میشوند را نسخه های اصلاحی مینامیم . در سالهای اخیر دلیل اصلی و لزوم تغییرات ساختاری، ضوابط و استانداردهای سلامت محوری بوده که توسط بنیاد جهانی عطر International  Fragrance  Association   صادر و سبب محدودیت و ممنوعیت هایی در استفاده از برخی مواد و ترکیبات موجود در عطرها میشوند که به ریفرموله شدن و بازسازی ساختمان عطرها انجامیده است.

نسخه های جنبی          (FLANKER)           

خطهای تولید اصلی از صفر تا صد برنامه ریزی و ایجاد میگردند تا با طراحی منحصر بفرد و بدیع و کمپینهای تبلیغاتی خود بازار فروش موفق و سود آوری را ایجاد کنند. این تولیدات بنا بر تقاضای بازار و سیاستهای فروش پایه و الگوی تولیدات چند محصول بعد از خود میشوند که از فرمولاسیون و قالب کلی آنها پیروی میکنند. تا محصولات جدید را در مسیر هموار شده خود با صرف منابع و انرژی کمتر به سودآوری برسانند. این نسحه ها را محصولات جنبی و حاشیه ای از خطوط اصلی تولید مینامند. نمونه های بسیاری از این فلنکرها در بازار فروش وجود دارد. به عنوان مثال D&G The One یکی از خطوط اصلی تولید کمپانی Dolce&Gabbana  است که الگو و زمینه تولید فلنکرهایی چون The One Collector - The One Gentleman - The Only One بوده است.

ویرایش محدود                (LIMITED EDITION )             

به کالاهایی اطلاق می گردد که جهت مناسبت خاص، با اهدافی چون گرامی داشت، سالگرد، ادای احترام، و یا سیاستهای بازاریابی با تغییری محسوس در ساختار یا بسته بندی نسخه اولیه در مقطع زمانی معین به تعداد محدود و مشخص تولید و عرضه می گردند. این نسخه ها را میتوان نسخه ویرایشی در دسته فلانکرها نیز در نظر گرفت.