ریفرمولاسیون و پیکره بندی مجدد عطرها

به بازنگری و  پیکره بندی مجدد ترکیبات معطر، ریفرموله شدن می گویند که این پیکره بندی ها با تغییراتی جزئی و یا بنیادی در ساختار و ساختمان اصلی رایحه همراه هستند.

ریفرموله شدن ترکیبات معطر دلایل مختلفی دارد؛ از جمله :

  • عدم یا محدودیت در دسترسی به متریال قبلی استفاده شده در ترکیب
  • به صرفه نبودن استفاده از متریال قبلی
  • و یا سیاست های فروش و عرضه کالا توسط کمپانی سازنده

اما دلیل اصلی ریفرموله شدن عطرها در سالهای اخیر، به فعالیتهای انجمن جهانی عطر مربوط میشود که با آزمایش های گسترده به بررسی میزان آسیب پذیری و مضرّات احتمالی استفاده ترکیبات معطر پرداخته و نتیجه این بررسی ها که با نظارت سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA (Food and Drug Administration) صورت گرفته منجر به صدور بیانیه های سختگیرانه ای در این زمینه خصوصاً در اتحادیه اروپا شده و فرمولاسیون و ساختار بسیاری از ترکیبات را تحت تاثیر قرار داده است.

 محدودیت استفاده از برخی ترکیبات اولیه، متداول و ضروری عطرسازی که بسیاری از کالاها به ویژه کالاهای قدیمی که بعضاً نیم قرن از حضورشان در بازار فروش می گذرد (گرلاین ، شنل و روچاس) را به بازسازی و پیکربندی مجدد ترغیب می کند.

 آزمایشات و بررسی های دقیقی که توسط SCC (بزرگترین مرکز مستقل فن آوری در اروپا) انجام پذیرفت، حاکی از ریسک پذیر بودن ترکیباتی چون (atranol chloroatranol , Lyral) بود که کمپانی ها را با محدودیت ها و ممنوعیت هایی در استفاده از این مواد در ترکیب عطر مواجه کرد.

با نتایج بدست آمده این مواد محرک و مولدِ روند آلرژیک، در افراد مستعد با پتانسیل بالقوه می شود. نتایج مشابهی هم در تحقیقات اخیر خبر از  ممنوعیت چند مواد اولیه و کلیدی مانند گلسنگ و لیلیال میدهد که به گسترش مواد آلرژیک تا 100 مورد اشاره میکند در حال حاضر لیست آلرژیکی و محدودیت های اعمال شده 26 مورد بوده است که عمدتاً، مواد اولیه و سازمان دهنده های ترکیب را شامل می شوند که نگرانی را در روند رو به افزایش این لیست بیشتر می کند.

پیشنهادی دیگر از سوی این مؤسسه درباره ممنوعیت کامل استفاده از اسطوخدوس به گوش می رسد، نت بارز و یکی از قدیمی ترین منابع اصلی و کلاسیک عطرسازی که حذف آن خود به تنهایی مرثیه ای در دنیای عطر است.

 مقررات IFRA برخی از معروف ترین عطاران را نیز به وحشت انداخته. بسیاری از عطرهای نمادین و پرچم دار طی روند این مقررات به مرز توقف تولید رسیده اند، مانند شانل شماره 5، میس دیور و ...

ریفرموله FDA SCC IFRA توقف تولید آلرژیک