علل کاهش حس بویایی و راهکارها

شاید شما هم هنگام ابتلا به سرماخوردگی دچار کاهش حس بویایی شده‌اید و تمایل داشته باشید که بدانید از لحاظ علمی چه اتفاقی می‌افتد که حس بویایی کاهش می‌یابد.

از دست دادن حس بویایی هنگامی روی می‌دهد که انسدادی در بینی، مانع از رسیدن بوی مواد به رشته‌های ظریف عصبی موجود در بینی شود. این رشته‌های عصبی به ناحیه‌ای از مغز که مسئول حس بویایی است ختم می‌شوند.


گاهی کاهش بویایی به علت آسیب ناحیه بویایی یا رشته‌های عصبی آن روی می‌دهد. یک عفونت ویروسی،‌ آلرژی یا یک عفونت مزمن بینی می‌تواند همانند صدمات سر، جراحی بینی یا یک تومور بینی به این اعصاب صدمه بزند. علت دیگر کاهش حس بویایی، پولیپ است. پولیپ توده‌ای است ناشی از تورم پرده‌های بینی که می‌تواند مجرای بینی را مسدود کند. اغلب افراد مبتلا به فقدان حس بویایی قادرند طعم شور، شیرین، ترش و تلخ را که به‌وسیله زبان حس می‌شوند از هم افتراق دهند اما در تشخیص مزه‌های ملایم‌تر و حس‌هایی که هم طعم و هم بو نیاز دارند دچار مشکل هستند.


اگر بدون هیچ علت مشخصی حس بویایی شما کاهش یافته است با پزشک خانواده خود مشورت کنید. پولیپ‌های بینی و آلرژی مزمن بینی شایع‌ترین علل کاهش بویایی هستند. پزشکتان مجاری بینی شما را از لحاظ وجود تومور بررسی می‌کند.


  • خطرات کاهش بویایی
    در اغلب موارد از دست دادن حس بویایی رنج‌آور است. گاهی اوقات این حالت نشانه یک بیماری خطرناک‌تر است. برای تشخیص وجود پولیپ‌، تومور یا یافتن علایمی دال بر آسیب‌سر ممکن است به تصویربرداری رایانه‌ای از قبیل سی‌تی‌اسکن یا تصویربرداری به شیوه ام.آر.آی نیاز داشته باشید. اگر به دنبال بیهوشی ناشی از وارد آمدن ضربه به سر یا سایر صدمات مغزی دچار کاهش بویایی شده‌اید، ممکن است ضربه به سر عامل بروز این مشکل باشد. از دست دادن بویایی، شما را در معرض خطرات خاصی قرار می‌دهد. اگر ضعف بویایی دارید، حتی در خانه و محل کار خود، مراقب دود باشید چون احتمال دارد بوی دود ناشی از یک آتش‌سوزی را حس نکنید. علاوه بر این تاریخ انقضای خوراکی‌ها را به دقت بررسی کنید و غذاها را به شیوه صحیح منجمد کنید تا از خوردن غذای فاسدی که قادر به تشخیص بوی آن نیستید در امان بمانید.


  • درمان
    اگر علت کاهش بویایی شما، حساسیت بینی یا پولیپ بینی ‌است، درمان این اختلالات در اغلب موارد، حس بویایی شما را به حالت طبیعی باز می‌گرداند. اگر علت آن چندان روشن نیست مانند بسیاری مواقع که از یک عفونت ویروسی ناشی می‌شود، احتمالا پس از ترمیم خود به خودی بافت ناحیه بویایی، حس بویایی شما نیز بازمی‌گردد.کاهش حس بویایی عفونت مزمن بینی صدمات سر جراحی بینی تومور بینی پولیپ حس بویایی