سوالات متداول

این می تونه مشکل باشه! پیدا کردن عطر مناسب تقریباً به اندازه ی پیدا کردن مرد مناسب سخت است. به گفته مجله Allure شما ممکن است احساس کنید که هیچ منطقی در انتخابتان نیست چرا که حس بویایی تان عاطفی است، اما رایحه ای که شما از آن لذت می برید احتمالاً متعلق به تنها یک یا دو رایحه از چهارده خانواده عطرهای مختلف است. مثل بهترین چیزهای خوب، کمی طول می کشد تا عطری پیدا کنید که فقط برای شماست. با درک تفاوت بین خانواده عطرهای مختلف شروع کنید، با چرخه های عطرها بازی کنید!
راز طولانی مدت ماندن عطر لایه بندی عطر می باشد. ساخت لایه های عطر بر روی پوست با استفاده از اشکال مختلف از همین عطر- صابون معطر- روغن و یا ژل حمام، لوسیون بدن یا کرم، پودر (بدون بو) با این کار ماندگاری هر یک از عطرهای مورد علاقه ی خود را به چهار برابر عطرهای دیگر می رسانید. لایه بندی یا fragrance dressing نیز راه هوشمندانه ای است برای استفاده یک عطر در طول روز که بیش از حد آن را قدرتمند می کند. منظور از لایه بندی، تعداد اسپری عطر روی یک نقطه از بدن در 2 یا چند مرحله می باشد.
عطرتان را در مکان سرد و خشک به دور از نور مستقیم آفتا و منبع گرمایی(مثل رادیاتور) نگه داری کنید. گرما یا سرمای شدید تعادل ظریف روغن را در عطر از بین برده و بوی آن را تغییر می دهد. هنگامی که شیشه ی عطر باز است از آن استفاده کنید. وقتی در عطر باز است تبخیر می شود و بهترین اسانس ها نیز به تدریج زمان محو می شوند. اگر شما عطری را در تابستان و دیگری را در زمستان ترجیح می دهید، عطری را که استفاده نمی کنید در قسمت مخصوص سبزیجات داخل یخچال نگه داری کنید.
عطر و بوی خوش مطمئناً باعث می شود که شما احساس جذاب بودن بیشتری داشته باشید. حس اعتماد به نفسی که عطر می تواند به شما بدهد غیر قابل انکار است. رایحه به طور واضح با تمایلات جنسی ما ارتباط دارد و برخی از کارشناسان معتقدند که هورمون هایی که از غدد ما در کشاله ی ران و زیر بغل ترشح می شوند نقش قدرتمندی در جذب قدرت جنسی دارند.
تفاوت های هورمونی بسیاری بین مرد و زن وجود دارد. زنان در جامعه ی ما تمایل بیشتری نسبت به مردان دارند تا از قدرت بویایی خود استفاده کنند و میتوان گفت مواردی چون آشپزی نیز به پرورش حس بویایی زنان کمک میکند. احساس بویایی یک زن نسبت به یک مرد نیز بیشتر در نوسان است که همین موضوع باعث می شود تا نسبت به عطرها و بوها هوشیارتر باشند. این نوسانات به نظر می رسد تحت تاثیر هورمون هایی است که در طول چرخه ی قاعدگی انتشار می یابند، استروژن به طور واقعی حس بویایی را در نیمه ی اول ماه افزایش می دهد و دوباره در ماه های اولیه حاملگی هنگامی که پروژسترون کاهش می یابد قدرت بویایی را در ماه های بعد کاهش می دهد.
به این دلیل که کمک می کند تا احساس خوبی به خود و دیگران داشته باشیم. تحقیقات اخیر نشان می دهد معمولاً افرادی که از عطر استفاده می کنند نگرش مثبت تری به معاشرت دارند و شاید مهارت های اجتماعی بیشتر، تا کسانی که کمتر از عطر استفاده می کنند یا هیچ وقت استفاده نمی کنند. به طور کلی مشخص شده افرادی که بر این باورند که از نظر دیگران آن ها بوی خوبی دارند، اعتماد به نفس بیشتری دارند.
چون همه ی ما برنامه ریزی شده ایم تا برخی بوها را دوست و از برخی دیگر متنفر باشیم. عکس العمل ما به رایحه ها و بوها قسمتی غریزی و قسمتی محیطی است، البته به گفته ی دانشمندان ما با دوست داشتن ها و نداشتن های قطعی به دنیا آمده ایم و همچنین حساسیت هایی نسبت به برخی بوها داریم. اما خیلی زود، تجربه باعث می شود تا شروع به تغییر و اضافه کردن آنها و ساخت یک مجموعه بانک بو از خاطرات خود کنیم. تمام این اطلاعات ذخیره شده، تعیین می کند که ما رایحه ای را دوست داشته باشیم یا خیر.
بله هر چند که ممکن است شما در آن لحظه از آن آگاه نباشید. به نظر Anne. M schell از کالج اکسیدنتل لوس آنجلس توجه کنید: این کاملاً امکان پذیر است که ما به بوها پاسخ عاطفی دهیم، بدون آن که خودمان متوجه شویم چرا پاسخ می دهیم و یا حتی ما چه چیزی را احساس می کنیم. وقتی عطر یا افترشیو کسی شما را عصبی می کند ممکن است تصور کنید که شخصی حالت تهاجمی دارد.
از آنجا که بوها تحریک کننده ی انجمنی از خوشه هایی از حوادث و احساسات می باشند، ما با استفاده از این حافظه به کمک بخشی از مغز که در شناسایی عطر و بوی خاص موثر است می توانیم یک عطر را توصیف کنیم. نزدیکترین چیزی که به نظر می آید تا عطری را توصیف کنیم این است که بوی یک رایحه، مغز ما را به جستجو وا می دارد، تا در بانک حافظه بگردد برای بازیابی خاطرات قدیمی و ارتباطی که داشته ایم تا آن عطر را به ما تعریف کند. به همین علت است که هنگامی که یک رز را می بویید، به طور ناگهانی تصور ذهنی از باغ مادربزرگتان برایتان تداعی میشود یا احساس عطری را داشته باشید که بوی مادرتان دارد.
احتمالاً هنگامی که شما پیرتر می شوید و احساساتتان راجع به خودتان تغییر پیدا می کند، نوع عطری که انتخاب می کنید نیز تغییر می کند. در دوران نوجوانیتان شما احتمالاً بوی ملایم و سبک را انتخاب می کنید، در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی شما غالباً عطری را انتخاب می کنید که با تصورات خود آشنایی داشته باشد. هنگامی که اعتماد به نفس تان افزایش می یابد تمایل دارید عطری را انتخاب کنید که استایل شخصی تان را بیان کند. (بوی اختصاصی خودتان)
در مقابل نورخورشید، عطرها تمایل دارند تا با نور uv عکس العمل نشان دهند که در این صورت تحریک کننده ی پوست هستند و اغلب منجر به تغییر رنگ پوست می شوند. با این حال، برخی از عطرهای بدون الکل با فرمول خاص وجود دارند که استفاده از آنها در تابستان بدون عوارض است.
اگر عطر باعث می شود شما عطسه کنید، خسخس کنید و یا احساس سردرد یا تهوع داشته باشید، یک نفس عمیق از هوای تازه بکشید چند دقیقه نفس عمیق بکشید هوا را از بینی بدمید تا معابر بینی تمیز شوند. اگر پوستتان به خارش می افتد و قرمز می شود، محل مورد نظر را با آب سرد چند دقیقه آب بکشید و به آرامی خشک کنید. بعضی از اعضای بدن مانند گردن حساس تر از جاهای دیگر هستند، بنابراین در صورتی که واکنش شما ضعیف است می توانید عطر را در قسمت هایی از بدن که حساسیت کمتری دارند امتحان کنید. نقاط نبض عبارتند از: زیرگوش و زانو، در خم آرنج، سینه و اطراف مچ دست. اگر عطر هنوز موجب تحریک پوست شما می شود اما شما عاشق آن هستید و هنوز می خواهید از آن استفاده کنید جواب شما اینجاست، عطر را به یک توپ پنبه ای اسپری کنید و اجازه دهید خشک شود، سپس آن را داخل لباس خود قرار دهید.
از آنجا که حس بویایی ما بسیار احساسی است ما فرض می کنیم که رایحه ها گیج کنده هستند. یک سیستم از عطرهای مختلف بدون هیچ قیافه و یا دلیلی. این درست نیست. هنگامی که عطری که استفاده می کنید را دسته بندی می کنید احتمالاً شما متوجه خواهید شد که آنها در دو یا سه خانواده طبقه بندی شده اند. هنگامی که متوجه می شوید خانواده ای از عطرها که به طور مخصوص آن را دوست دارید این سایت به شما رایحه های دیگری که به آن خانواده تعلق دارند را نشان می دهد.
عطرهای مردانه دقیقاً به همان گروه عطرهای زنانه طبقه بندی شده اند، بنابراین معدود رایحه هایی از همان بوهای مورد علاقه ی مردانه ی خود را امتحان کنید. البته، عطری که برای مرد مورد نظر خود انتخاب کرده اید باید با آن رایحه کنار بیاید. اما اگر او این بو را دوست داشته باشد، شما در مسیر صحیحی قرار گرفته اید.
از مطمئن ترین راه ها این است که بفهمیم او چه عطری دوست دارد، نام عطرهای مورد علاقه ی او چیست. وقتی که شما نام های جادویی را داشتید یک مشاور آگاه قادر خواهد بود به شما کمک کند تا از هم خانواده های عطرها، عطر به خصوصی را انتخاب کنید که او دوست داشته باشد. در صورتی که شما نام عطر مورد علاقه ی او را نمی دانید از یک مشاور پیشنهاد بخواهید، مشخصات خانمی که می خواهید برای او هدیه بگیرید را بگویید. رنگ مو و سن او (ما همه می دانیم که زنان در 20 سالگی پر جنب و جوشند و نه در 70). سبک لباس پوشیدن یا شخصیت و فعالیت های او را مطرح کنید. از مشاورتان بخواهید 3 عطر به شما پیشنهاد کند فقط 3 تا نه بیشتر، عطر آنها را روی کاغذ تست کنید، بو کنید عجله نکیند، کدام عطر با شما صحبت می کند؟ سعی نکنید منطقی باشید، ریسک کنید! اجازه بدهید غریزه تان کارش را انجام بده، در نهایت بینی شما کامل ترین و بهترین گزینه را پیدا خواهد کرد.
چند قطره یا مقداری از آن را به مچ دست یا پشت دست خود اسپری کنید فقط خود ظرف عطر را بو نکنید چون زمانی بوی عطر را متوجه می شوید که آن را روی پوست خود امتحان کنید. اجازه دهید تا عطر مقداری روی پوست شما بماند آن گاه است که رایحه به شما جواب لازم را می دهد. عطرهای سبک تر با غلظت کم مثل toilette eau de یا colognes را انتخاب کرده چون آنها زودتر خشک شده و به سرعت پخش می شوند.
اولین عطر را روی یک مچ دست امتحان کرده و چند دقیقه صبر کنید. دومین عطر را به مچ دست دیگر و سومی را به داخل آرنج اسپری کنید. به یاد داشته باشید، سه عطر هنرمان را می توان فقط برای بار اول امتحان کرد بیشتر از آن باعث می شود تا حس بویایی خود را به اشتباه بیندازید.
کاملاً دقیق است. شما عطری را که در سایزهای متفاوت تجربه میکنید با یک کیفیت عرضه شده است.
آن را روی کاغذ و یا دستمال کاغذی امتحان کنید این به خوبی تست کردن روی پوست خود نیست اما بهترین چیز بعد از آن است.
نه، هنگامی که شما عطر شیشه باز را بو می کنید، بینی شما عطر تیزی از الکل را استنشاق می کند رایحه عطر به پوست شما احتیاج دارد تا به صورت زنده خود نمایی کند. این عکس العمل با گرمای پوست شما نشان می دهد این بو مختص شما است.
جایی از پوست خود را انتخاب کنید که گرم است و در آن خون جریان دارد. به این دلیل که گرما کمک می کند تا عطر به خوبی پخش شده و رایحه ی بیشتری از آن نشان داده شود. نقاط نبض روی بدن بهترین نقاط برای نشان دادن بوی عطر است. چون بوی عطر افزایش می یابد. عطر باید در نقاط مختلف از بدن امتحان شود اما نه فقط در یک جا.
در داخل مچ دست، در داخل آرنج ، در زیر لاله ی گوش نه در پشت گوش، در زیر گلو، در پشت زانو، و هر جای دیگری از بدن که شما احساس ضربان قلب دارید.
هر 2 روش خوب هستند، اما گاهی شما قطرات ارزشمند عطر را با مالیدن روی پوست هدر می دهید این مشکل را می توانید با یک اسپری خوب به حداقل برسانید و، از هدر رفتن عطر جلوگیری نمایید.
آن را به فاصله 20 سانتیمتر از پوست خود اسپری کنید. حتی اسپری کردن روی یک منطقه بزرگ از پوست کمک می کند تا رایحه ی عطر شما بماند تا یک منطقه ی کوچک از پوستتان.
نه، چون شما آن را از بین برده و فقط آن را گسترش می دهید
می توانید قبل از این که موهای خود را خشک کنید عطر را خیلی نرم روی موهایتان اسپری کنید و یا شانه یا برس موی خود را عطرآگین کنید. مقداری عطر روی دستمالتان یا روی چوب لباسی خالی اسپری کنید. چند قطره از عطرتان را داخل مخزن آب اتو بخار بریزید تا لباستان معطر گردد، یا لباس زیرتان را در آب معطر بشویید.
ترجیحاً خیر، به این دلیل که هر عطری کامل و متعادل ساخته شده است؛ اگر عطری را روی عطر دیگر استفاده کنید ممکن است رایحه ی جدیدی بسازد اما ممکن است بیشتر شبیه بوی عود باشد. البته با مدرنیزه شدن فرهنگ عطر، عطرهایی نیز هستند که به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند که هنوز چندان رواج ندارند.
با توجه به نوع عطر از 6 تا 18 ماه اگر صحیح نگه داری شود. هنگامی که شیشه ی عطر را باز می کنید باید آن را مورد استفاده قرار دهید، زیرا با گذشت زمان عطر فاسد می شود. عطرهایی که از مرکبات ساخته می شوند کمتر از 6 ماه و عطرهایی که از گل ها تهیه می شوند حدود یک سال و نیم دوام می آورند.
مدل های اسپری بهتر از بطری های بدون والف هستند زیرا سبب می شود که آلودگی و هوای کمتری وارد عطر شده وعطر آهسته تر تبخیر می شود.
زمانی می توانیم بگوییم که رنگ آن کاملاً تغییر کرده باشد و هنگامی که بوی آن تندتر و ترش شده باشد تقریباً عطر فاسد شده است.
به احتمال زیاد در آن یک قطره آب رفته. البته اگر عطرتان را در حمام نگهداری می کنید، شما متوجه قطرات آب در داخل عطرتان خواهید شد. هر گونه ناخالصی در عطر باعث بخار کردن آن می شود.
به علت نوع پوست افراد، عطر روی پوست تغییر بو می دهد. این به دلیل تاثیر نوع هورمون ها ، مواد غذایی و شیمیایی، و شیمی بدن است.
مولکول های بو از طریق بینی به دو تکه کوچک واقع در پشت پل بینی منتقل می شود. این لکه ها از میلیون ها عضو از سنسورهای بویایی و یا بوی خاص ساخته شده است. تحقیقات نشان می دهد، هر سلول به عنوان بسیاری از هزاران گیرنده مختلف بویایی، برای پاسخ به یک گروه کوچک از بوهای مختلف مجهز شده است که این پیغام (پیام) در مورد بو، به سیستم لیمبیک که در بخشی از مغز است بعضی از پاسخ های عاطفی را ارسال میدارد.
بستگی به نوع حس بویایی فردی دارد، که بین 5000 تا 10000 است.
با توجه به تعدادی از حواس، پس از تحریک بوی ثابت، در عرض چند دقیقه حس بویایی کلاسیک از بین می رود. به همین دلیل است که شما نمی توانید بوی خود را متوجه شوید. ممکن است شما به بوی خود عادت کرده اید و فکر کنید که بو از بین رفته، در صورتی که اطرافیان شما کاملاً بوی شما را متوجه می شوند. در اصطلاح رایحه بعد از گذشت زمان شما را اشباع می کند.
از بدو تولد. 20 روز پس از تولد کودک بوی مادر خود را شناخته و نسبت به آن واکنش نشان می دهد.
بله بسیاری از زنان و مردان بالای سن 50 به طور تدریجی توانایی بویایی خود را از دست می دهند. برای همین است مسن تر ها به بوهای تند تمایل بیشتری دارند و بیش از اندازه عطر می زنند. حتی تحقیقات نشان می دهد که زنان دیرتر از مردان حس بویایی خود را از دست می دهند.
سینوس ها، عفونت های تنفسی و آسیب به سر، همه عامل از دست دادن مدام حس بویایی است و همچنین قرار گرفتن مداوم در مقابل مواد سمی از قبیل آلودگی هوا، مواد شیمیایی سیگار و برخی از داروها می تواند آسیب شدید به سلول های حس بویایی وارد کند.
با تمرین های بویایی مختلف در طی روز، و تغییر بوی عطر خود، و بوهای مختلف تابستانی و زمستانی، و شب و روز می توانید حس بویایی خود را تقویت کنید. رایحه ها مثل رنگ ها می مانند و شما می توانید هر نوع رایحه را در ذهن خود تصور و حس کنید.
تست 3 نوع رایحه بیشتر باعث میشود شما گیج شوید.
بوی عطرها به شدت به محیطی که امتحان شده اند بستگی دارند. شما در یک عطر خانه که چندین بوی مختلف در هوای آن پخش شده است و بوی عطر با آنها ترکیب شده یک بوی جدید و متفاوت را استشمام می کنید.
بله. یکی از ویژگی های قابل توجهی که رایحه و عطر دارد این است که فوراً روی احساسات و عواطف ما تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد یک عطر می تواند انسان را تحریک و یا آرام کند، و در تشویق روحیه بد و خوب نیز تاثیر زیادی دارد. خاطرات را می تواند به مثبت و یا منفی تبدیل کرده و به ما رویاهایی شیرین القا کند. عطر ها قدرت بسیاری در تاثیر گذاری روی روحیه دارند.
دانشمندان کاملاً نظریه تاثیرات عطر بر روح و روان فرد را تائید می کنند و بر این باور هستند که از نظر روانشناسی بوی عطر و رایحه ها می توانند روی امواج مغزی و ضربان قلب تاثیر بگذارند و رایحه هایی مانند اسطوخودس و بابونه فرد را آرام کند و ترنج و بهارنارنج تحریک پذیر می باشد. تحقیقات نشان می دهد که 14% سکته های مغزی در اثر بوی کباب و سدر در هوا می باشد.
بینی یک فرد ممکن است حساس ترین ارگان جنسی باشد و ممکن است با دقت کامل پاسخ های جنسی را نشان دهد. پژوهشگر آمریکایی مایکل شیلی بر این باور است که اعتماد به نفس کامل و هواسرانی بسیار توسط انتخاب یک عطر درست به وجود می آید که این موضوع سبب می شود ما بیشتر نسبت به دیگران جذابتر و احساسات جنسی به نظر برسیم. ژان پل گرنیس می گوید: در تاریکی شب تنها عطری که یک زن بر تن دارد می تواند نقش مهمی را ایفا کند.
رایحه بدن هر شخص با دیگری متفاوت است و این بر روی عطر تاثیر میگذارد. رایحه ها با توجه به رنگ پوست، نوع پوست، رژیم غذایی، مصرف دارو، مقدار استرس، و مهمترین آنها دمای پوست و بدن هر انسان تاثیر گذار است و واکنش خود را نشان می دهد. این گونه نیست که بگوییم تنها دمای پوست تاثیر بسیاری در واکنش بوی عطر دارد زیرا بسیاری از افراد به دلیل شیمی بدنشان غلاف پوستشان گرم تر از دیگران هستند. در نتیجه همه ما یک نوع بوی خاصی را بعد از مصرف عطر تولید می کنیم.
چربی روی پوست ما تاثیر بسیاری در ماندگاری عطر بر بدن ما دارد. بنابراین قبل از مصرف عطر روغن برروی بدن خود بزنید تا ماندگاری بوی عطر بیشتر شود.
بله. پوست های خشک ظرفیت زیادی نسبت به پوست های چرب برای حفظ نگهداری مولکول های عطر بر روی پوست ندارند، بنابراین این گونه پوستها نیاز بیشتری به استفاده عطر در طی روز دارند.
بله زمانی که بدن گرم است مولکول های عطر با سرعت بیشتری جذب پوست می شوند، در نتیجه عطر بوی قوی تری می گیرد و ماندگاری آن 2 برابر می شود. مواد شیمیایی موجود در عرق بدن بر روی تعادل بوی عطر تاثیر می گذارد.
تقریباً در موهای بور درست می باشد. اغلب این افراد دارای پوست خشک می باشد و بدن آنها فاقد روغن مورد نیاز برای نگهداری بوی عطر است. در نتیجه رایحه بر روی پوست آنها به سرعت تبخیر می شود. افرادی که دارای موی تیره می باشند از آنجایی که پوست بدن آنها چربی و روغن طبیعی خود را دارد عطر دارای رایحه خوبی می شود. Red head موهای سرخ که به طور کلی دارای پوست ظریف هستند دارای منافذی خوب و درجه حرارت بالای بدنی هستند. پوست این افراد، بو و رایحه اصلی عطر را بالا می برند، ولی دمای بالای بدن باعث محو شدن رایحه گرم می شود.
بله، نیکوتین یک ماده روان گردان است که باعث تغییرات شیمیایی در بدن می شود. و این باعث می شود که یک رایحه عطر به مدت طولانی روی پوست بدن بماند
بله، اگر شما در یک نوع رژیم غذایی کم چرب هستید سطح چربی پوست شما کاسته شده است در نتیجه ماندگاری عطر بر روی پوست شما کم می شود.
باز هم جواب مثبت است. بوی عطر شما تغییر نمی کند، بلکه این بوی پوست شما است که بر اثر ادویه تغییر می کند. پوست ما یک عضو ترشحی است که غذاهای تند و روغنی از طریق منافذ پوست ترشح می شود و به این دلیل انوع پوست ها و بوی های مختلف به وجود می آید.
بله. اولاً، بسیاری از این آنتی بیوتیک ها با توجه به واکنششان در بدن و روی پوست، بوی بدن را تغییر می دهند. ثانیاً، باکتری که بر روی پوست شما بوده، به نوبه خود در ترکیب روغن پوست شما دخیل بوده و بوی متفاوتی را تولید می کند.
تست عطر بر روی مچ دست شما، و هم چنین بر روی کاغذ خشک. 15 دقیقه صبر کنید تا تفاوت این دو بو را ملاحظه کنید.
خیر، هرگز! ادکلن بر روی پوست مردها بعد از اصلاح، یک نوع قاتل پوست است. برای این که پس از اصلاح تمام منافذ پوست باز است و پوست، ظریف تر و حساس تر است و از آنجایی که ادکلن درصد الکل بالایی دارد باعث التهاب و تاثیر مستقیم روی پوست صورت شده. در حالی که افترشیو تسکین دهنده و مرطوب کننده می باشد.
بله. شیمی بدن هر مرد و نوع پوست افراد کمی متفاوت است. مولکول های عطر روغنی هستند، بنابراین بر روی پوست های چرب بوی عطر طولانی تر می ماند. برای پوست چرب باید از عطرهای سنگین و رایحه های شرقی دوری کنید. باید از رایحه های سبک و خنک از جمله رایحه های سبز و مرکبات، گل های تازه و خنک، شرقی ها، سرخس ها و چوب ها استفاده کنید. مردهایی که پوست خشک دارند نیاز بیشتری به رایحه های قوی دارند و باید تنها از رایحه های شرقی و تک رایحه استفاده کنند.
این کلمه، کاملاً لاتین است که به معنای مایع خوشبو، ذات گل می باشد. اما عطر دارای ریشه ای اصیل در آیین باستانی روم بوده. در معابد روم از طریق سوزاندن برگ گل ها، تراشه های چوب، ادویه جات، ترشی جات، رزین معطر بر روی زغال سنگ جهت اعمال مذهبی و همچنین انتشار عطر و بوی خود از طریق دود به عنوان ارائه به خدایان استفاده می کردند.
رایحه ای با شخصیت تازه و جدید، کاملاً خنک. تصویری از کنار دریا در ذهن بازسایی می کند.
یک عطر متشکل از 100-50-10 یا شاید بیشتر از 300 نوع عنصر می باشد. امروزه کارخانه های عطر ترجیح می دهند از فرمول کمتر از 10 یا نهایت چندتایی استفاده کنند.
بله در ارتفاعات بالا هم عطر ماندگاری خودش را دارد.
گرمای تابستان بوی عطر ما را بیشتر می کند، ماندگاری آن بیشتر می شود و این به دلیل این است که گرما روی رایحه ها تاثیر می گذارد و باید از رایحه های خنک استفاده کنید. همچنین در زمستان به خاطر نفوذ سرمای هوا و از بین بردن بوی عطر، از رایحه های گرم- شرقی- تلخ استفاد کنید.
ماندگاری عطر در هر فردی متفاوت می باشد و بستگی به نوع پوست فرد دارد. حداکثر ماندگاری یک عطر 18 ساعت می باشد و یک ادوتویلت به مدت 3 تا 4 ساعت می ماند.
این تکنیک نسبتاً جدیدی است که رایحه گل های تازه را دوباره خلق می کنیم. محققان از ابزارهای فوق حساس برای تجزیه مولکول های رایحه ها استفاده می کنند. آنها پروفایلی از آن بوی خاص را تهیه می کنند و با استفاده از این دانش قادر به قرار دادن بخشی از عطر و بوی واقعی گل و خلق آن در عطر جدید هستند. عطر سازان با مقایسه پروفایل عطر و پروفایل روغن گل می توانند قسمت هایی از آن روغن را که طی پروسه عصاره گیری از بین رفته است را شناسایی کنند. به این ترتیب آنها می توانند رایحه از دست رفته را باز یابند و عطر واقعی گل را به دست آورند. گل های آنتونیو Antonias flowers prescriptives calys and giorglos red اولین رایحه هایی بودند که از این تکنولوژی استفاده کردند این روش تا به امروز در تولید عطر اثر داشته است.
در سال 1680، آرایشگری از دهکده ای در شمال ایتالیا، شراب را دوبار تقطیر کرد تا الکل 80-75% را به دست آورد و در آن الکل اسطوخودوس، رزماری، ترنج و روغن لیمو را حل کرد. وی اکسیر خودش را آب معجزه آسا نامید این اولین ادکلن ساخته شده بود اما 130 سال بعد این نام را به خود اختصاص داد. در سال 1709، عطر ساز دیگری به نام جوهان ماریا فارینا ماده دیگری را معرفی کرد و این موفقیت او دیگر عطر سازان را به تقلید از این محصول وادار کرد. 100 سال پس از آن بیش از 2000 نسخه از این محصول و تقریباً همه آنها با نام فارینا عرضه شد. در سال 1792 ویلیام مولنز، فرنز ماریا را معرفی کرد. در سال 1845 با نام Roger & Galletsjean عرضه شد و در سال 1810، ادکلن توسط عطرسازان به ثبت رسید.
Fougere لغت فرانسوی معادل سرخس است. اما رایحه آن کمی پیچیده است. هیچ سرخسی تا به حال چنین بویی را نداشته است. این گروه بویایی اسم خود را از رایحه ای مردانه گرفته است که در سال 882، Houbigant آن را تولید کرد. fougere family اغلب خانواده جهانی نامیده می شود زیرا بوی آنها ترکیبی است از رایحه اسطوخودوس و کهربا و کومارین و عصاره تندی از دانه های تونکا. هر وقت شک داشتید که به یک مرد چه عطری را پیشنهاد کنی این عطر بهترین گزینه است.
برای اکثر مردم این دو واژه هم معنی هستند و می توانند آنها را به جای هم استفاده کنند. اما استفاده آنها در کشورهای مختلف متفاوت است. در امریکاfragrance رایج تر است اما در فرانسه، perfume .
غلظت روغن در رایحه عطرها این تفات را ایجاد می کند. perfume یا parfum غلظت بین 12% تا 30% و دوام بالایی دارند. parfum de toilette یا eau de toilette سبک تر هستند با غلظتی بین 4 تا 10% eau de cologen عطر بسیار سبکی را معرفی می کند 1 تا 3% روغن.
قدرت یک رایحه برای رسیدن به پوست بدن و سپس پخش شدن آن در هوا و رسیدن آن به دیگران یعنی پخش شدن بوی عطر. قدرت پخش شدن بوی عطر، نشانه فوق العاده بودن عطر است.
زمانی که عطر به بدن می خورد تا زمانی که آخرین نشانه های خود را هنوز حفظ کرده است زمان ماندگاری بوی عطر است.
عطرها نیز همانند مزه ها، طبقه بندی می شوند. در هر طبقه ای عطرهای گوناگونی قرار می گیرند ولی در نهایت یکی از آنها ارجعیت دارد. مثلاً woody, true, soft, flora همه طبقه های مختلف عطرها هستند و هر کدام از این گروه ها خصوصیات بویایی گروه های خاص خود را دارند. به طور غریزی شما همیشه رایحه یک گروه خاص را دوست دارید و گروه دیگری را نه.
آلدهیدها در رز و روغن و مرکبات پیدا می شوند، اما مقدار آن به اندازه ای نیست که بتوان از عصاره آن برای جنبه های بازرگانی استفاده کرد. بنابراین امروزه به صورت مصنوعی آنها را می سازند.
هر یک از گروه های عطرها، اسم و نام خود را از اولین نشانه های رایحه ای خود می گیرد. Cyphre نام فرانسوی جزیره قبرس است، محل تولد ونوس، خدای عشق.